EnglishTurkish

LobiTusad > Services > Lojistik Teknolojisi > Yapay Zeka | Araç Takip Sistemi

Yapay Zeka | Araç Takip Sistemi

yapayzeka-aractakipsis

Yapay Zeka

Tedarik zinciri planlamasının karmaşık yapısını daha öngörülebilir bir hale getirmek için en sık başvurulan Endüstri unsurlarından birisi de Yapay Zekâ Yapay zekâ diğer birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de Büyük Verinin analizi için kullanılıyor.

Araştırma şirketlerinin gerçekleştirdiği tahminlere göre 2020 yılına kadar büyük tedarik zinciri firmalarının yüzde 50’si dağıtım merkezli planlamalarında yapay zekâdan ve kavramsal hesaplamalardan faydalanacak.

Bu noktada yapay zekâ, tahmine dayalı analizler ile müşterilerin önceki davranışlarına göre ne sipariş edebileceğini seziyor. Çeşitli tahminlerde bulunabilen algoritmalar da ürünleri erkenden hazırlayıp teslim süresini azaltabilme potansiyeline sahip oluyor. Tedarik zincirinde, özellikle depo otomasyonu için kullanılan yapay zekâ sistemleri de yanlış ürün gönderme sorunu azaltmakta ve ürünün depodan çıkma süresini oldukça kısaltmaktadır.

Araç Takip Sistemi

Robotların daha gelişmiş yapay zekâ ile donatılarak daha akıllı makineler haline gelmeleri ve otonom davranış gösterebilme kabiliyetine erişmesi halinde lojistik alanında robotik sistemlerin kullanılması yaygınlaşacaktır. Günümüzde robotlar daha çok lojistik süreçlerin depo faaliyetleri alanında kullanılmaktadır.

Robotik sistemde algılama sistemleri konteynır üzerindeki RFID etiketini okuyup gerçekleştireceği operasyon ile ilgili bilgi ve verileri alarak, buna uygun olarak belirlenmiş ve programlanmış hareket ve davranışlarına başlamaktadır. Tamamı boşaltılmayacaksa konteynır açıldıktan sonra robotik sistem taşıma kabı içindekileri tarayarak kendisine verilen komuttaki ürünleri sadece alarak taşıyıcı konveyör bantlarına koyabilir, diğerlerine dokunmayabilir. Bunun için de ürün paketlerinin üzerinde algılamayı sağlamak amacıyla etiketlerin bulunması gerekmektedir.

ROBOTİK GÖREVLER;

  • MOBİL RAF
  • TAŞIYICI
  • AYIRICI
  • BİRLEŞTİRİCİ
  • YÜKLEYİCİ
  • İNDİRİCİ