EnglishTurkish

LobiTusad > Services > Lojistik Teknolojisi > E-Lojistik Yazılım | Araç Takip Sistemi

E-Lojistik Yazılım | Araç Takip Sistemi

e-lojistikyazilim-aractakipsis

E-LOJİSTİK YAZILIM

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri)

Mal ve hizmet üretimi için gerekli işgücü, malzeme, makine gibi kaynakların verimli bir şekilde     kullanılmasını sağlayan bu yazılımlar OMS adı verilen tedarik zinciri ve otomasyon sistemleri ile entegre edildiğinde işletmelerin karlılığına büyük katkılar sağlar.

EDI (Electronic Data Interchange)

“Elektronik Veri Değişimi Yazılımları” yeni nesil lojistik yönetiminin vazgeçilmez bir öğesidir. EDI sistemleri sayesinde işletmeler, birbirleriyle kurdukları ticari ilişkiye yönelik dokümanları belli bir standart dahilinde tamamen elektronik ortamda paylaşabilir, böylece firmalar kağıt işlemlerinden, zamandan ve insan kaynağından belirgin oranda tasarruf eder. Ayrıca tüm veri akışının yedekli şekilde sistem üzerinde kaydedildiği EDI yazılımları sayesinde dosya kaybı, veri akışında aksaklık gibi sorunlar da ortadan kaldırılmış olur.

Araç Takip Sistemi

Lojistiğin önemli alt dallarından birisi de taşımacılıktır. Teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha hızlı, güvenli ve kârlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu değişimin en büyük sebebi ise GPS teknolojileri ile çalışan araç takip sistemleridir.

Son derece ulaşılabilir maliyetleri ile filolara entegre edilen mobil araç takip sistemleri sayesinde, filodaki herhangi bir aracın konum ve durum bilgilerini grafiksel ve metin olarak bilgisayar ortamında görüntülemek ve söz konusu araçlar hakkında konum ve veri analizlerini birbirleri ile ilişkilendirerek verimli hale getirmek sadece birkaç saniye alıyor.

Ters lojistik iade işlemlerine de hız kazandıran araç takip sistemleri aynı zamanda işletmelerin yakıt maliyetlerinde de tasarruf sağlıyor.